Príležitosť 10. výročia vzniku RRZ sme oslávili v kruhu tak súčasných, ako aj bývalých či dokonca zakladajúcich členov Rady, pozvali sme ústavných činiteľov, členov Panelu poradcov, partnerov a priateľov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.
„Z pohľadu samotnej inštitúcie bolo dôležité sa pripraviť. Transformovali sme RRZ podľa odporúčaní OECD, aby sme vôbec boli pripravený naše narastajúce povinnosti schopní plniť. Zoštandardizovali sme organizačnú štruktúru, naše rady sa rozšírili o novú generáciu mladých analytikov, čo v podmienkach korony nebolo vždy jednoduché nájsť. Vďaka zvyšovaniu našich kapacít vieme operatívnejšie reagovať na vývoj, napríklad už reagujeme na zverejnený deficit za minulý rok v deň zverejnenia, nie o mesiac neskôr, v oblasti vyhodnocovania nákladov je snaha publikovať dopad ešte pred ich schvaľovaním (pokiaľ teda celý proces netrvá 6 dní:)), a to nielen na základe externých požiadaviek, ale najmä z vlastnej iniciatívy. Spomeniem napríklad nedávne upozornenie na dvojité započítavanie inflácie v dôchodkoch, ktoré by vyústilo vo zvýšenie deficitu o 1,5 mld eur v roku 2026. Strojnásobili sme návštevy parlamentu, už na výbor pravidelne chodíme aj k samotnému rozpočtu, aj k udržateľnosti, nie len ex-post hodnotenie, ale aj v kontexte Programu stability. Zatiaľ len dobrovoľne, nová legislatíva, ktorá zatiaľ nebola schválená, by nám tieto povinnosti takto navýšila.
Sme si vedomí, že idea zdravých verejných financií nie je len technokratický koncept, ktorému stačí, ak sa bude opierať o normy a paragrafy a ex-post bilancovanie. Je to idea, ktorá v prvom rade potrebuje podporu verejnosti, aj odbornej, ale taktiež širokej verejnosti. Bez dostatočnej spoločenskej podpory politicky neprežije. Preto sme začali vynakladať aj zvýšené úsilie o komunikáciu s verejnosťou a výrazne sme posilnili našu prítomnosť v mediálnom priestore a aktivitu v spoločenskej diskusii.“
Z príhovoru predsedu RRZ Jána Tótha