Rada konštatuje, že dlhodobá udržateľnosť verejných financií nebola ani v roku 2022 dosiahnutá. Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti dosiahol na konci roka 5,5 % HDP (6,6 mld. eur), verejné financie sa tak dostali opätovne do pásma vysokého rizika. Necelú polovicu tvorí strednodobý rozpočtový vývoj, zvyšok spôsobujú dlhodobé demografické tlaky najmä v oblasti dôchodkov.
V porovnaní s rokom 2021 sa udržateľnosť verejných financií zhoršila 0 1,1 % HDP, pričom najväčší negatívny vplyv vo výške 0,8 % HDP mala bezpečnostná a energetická kríza.
Hospodárska politika vlády mala neutrálny vplyv na udržateľnosť, nakoľko prínos dôchodkovej reformy (1.pilier) a lepšieho hospodárenia v roku 2022 sa vyrovná negatívnemu dosahu nových trvalých opatrení. Existuje výrazný časový nesúlad medzi okamžitými výdavkami a postupne nabiehajúcimi budúcimi úsporami z reformy prvého piliera dôchodkového systému.
Navyše očakávané vynútené úspory zo strany samosprávy zlepšujú udržateľnosť o 0,5% HDP. Reforma druhého piliera, napriek tomu, že ju Rada opakovane hodnotí pozitívne, bude na horizonte 50 rokov prispievať ku zhoršeniu dlhodobej udržateľnosti verejných financií o 0,7 % HDP.
Celú správu nájdete na našej stránke.