Agentúra Fitch oznámila svoje rozhodnutie znížiť rating Slovenska na úroveň A- so stabilným výhľadom z pôvodného hodnotenia A s negatívnym výhľadom. Je to najnižší rating, aký Slovensko malo od roku 2004 (teda aj počas celého obdobia v eurozóne od roku 2009).
Svoje rozhodnutie zdôvodňuje zlým stavom verejných financií, narastajúcimi výdavkami v poslednom období (namiesto ušetrenia v dôsledku nižšej energopomoci) a nejasnou konsolidačnou stratégiou vlády.
Ratingové agentúry prideľujú krajinám úverové ratingy, ktoré predstavujú hodnotenie schopnosti plniť si povinnosti voči veriteľom, teda splácať záväzky vyplývajúce z vydaných obligácií a iných dlhových nástrojov.
Zhoršenie ratingového hodnotenia by sa mohlo prejaviť na náraste rizikových prirážok slovenských dlhopisov, a tak prispieť k vyšším úrokovým nákladom v budúcnosti.
Agentúra Fitch pritom v aktuálnom zhoršenom hodnotení už prihliada aj na prezentovaný rozsah najmä príjmových opatrení v rozmedzí 2 mld. eur, ako bol medializovaný v poslednom období. Očakáva, že vláda touto konsolidáciou nedokáže v priebehu najbližších rokov stabilizovať dlh, ktorý tak podľa ich predpokladov prekoná hranicu 65% HDP do roku 2027.
Predpokladaný vývoj deficitu Slovenska je 6 % HDP v roku 2024 a 6,5% HDP v roku 2025, t.j. podstatne horší, než v krajinách s ratingom, ktorý malo Slovensko pred znížením (priemerné deficity 2,6 % a 2 % HDP). Dlh sa tak môže zvýšiť na 62,1 % HDP do roku 2025, vs. priemerná úroveň 55,3 % HDP pre krajiny s ratingom A.
Agentúra ďalej pripomína aj štrukturálne výzvy, ktorým bude ešte navyše Slovensko čeliť – klesajúca produktivita práce, jednostranná orientácia ekonomiky, nedostatok investícií mimo automobilový priemysel, či politickú nestabilitu.
Agentúra upozorňuje, že v prípade zavádzania ďalších opatrení na strane výdavkov, resp. pristupovania ku krokom, ktoré by mohli viesť ku oslabeniu ekonomického rastu, konkurencieschopnosti krajiny či jej investičnej atraktivity, výrazného zhoršovania kvality vládnutia vrátane možného zhoršenia vzťahov voči EU a/alebo poškodenia dôveryhodnosti hospodárskej politiky, by mohla pristúpiť ku ďalšiemu zhoršeniu ratingového hodnotenia Slovenska.
Pre opätovné zvýšenie ratingu by mala rozpočtová politika zaručiť postupný pokles dlhu v strednodobom horizonte, zvýšiť kvalitu vládnutia, ako aj zlepšiť výhľad ekonomiky, napríklad pomocou nárastu produktivity a diverzifikáciou ekonomiky.
Minulý týždeň agentúra Moody’s ponechala Slovensku rating s negatívnym výhľadom. Posledná veľká agentúra S&P stále drží rating so stabilným výhľadom, ale očakáva výrazné znižovanie deficitov v najbližších rokoch a stabilizáciu dlhu pod 60 % HDP.