Rok 2023 patril k mimoriadne turbulentným nielen z hľadiska politického, keď sa v krajine vystriedali tri vlády a pristúpili sme k predčasným parlamentným voľbám, ale aj z hľadiska vývoja udržateľnosti verejných financií.
Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti sa posunul hlboko do pásma vysokého rizika a dosiahol úroveň 6,2 % HDP. Medziročne tak išlo o zhoršenie až o 0,9 % HDP. Najväčším dôvodom zhoršenia bolo prijatie opatrení, ktoré trvalo zvýšili výdavky v školstve a zdravotníctve bez finančného krytia.
Podobne aj Európska komisia nás na základe vlastného ukazovateľa označila za krajinu s najhoršou udržateľnosťou v EÚ.
Veľmi nepríjemnou správou je, že pre udržateľnosť verejných financií už nie je tým najväčším problémom starnutie, ale súčasné trvalé rozpočtové deficity. Nie že by sa znížili očakávané náklady prichádzajúcej demografickej zmeny, ktorá bude klásť stále vyššie nároky na zdravotníctvo, dôchodkový systém či dlhodobú starostlivosť. Čo sa zmenilo, je súčasná zvýšená rozpočtová nerovnováha medzi príjmami a výdavkami. Namiesto prípravy verejných financií na budúcnosť dochádza k presnému opaku. Deficit verejných financií sa v priebehu roku 2023 postupne zvyšoval, až dosiahol 4,9 % HDP. Navyše sme v stave, že bez prijatia dodatočných trvalých opatrení nemožno ani v budúcich rokoch očakávať, že klesne pod 5 % HDP. Bez dodatočných opatrení by sme tak už v roku 2025 mohli trvalo prekonať Maastrichtskú maximálnu dovolenú úroveň 60% HDP.
Ozdravenie verejných financií je preto nevyhnutnosť a každý premárnený rok a odsúvanie znamená, že konsolidácia bude napokon bolestnejšia a drahšia. Zároveň sa zvyšuje riziko, že potrebné opatrenia sa neprijmú v dostatočnom objeme a budeme sa musieť konfrontovať s neúprosnou logikou finančných trhov. Či už vo forme zvýšených nárokov na financovanie nášho dlhu, alebo, v dlhšom horizonte v prípade našej pasivity, aj v podobe možného problému s prefinancovaním dlhu na finančných trhoch.
Toto zhoršenie udržateľnosti a súčasnej fiškálnej situácie je však len jedným z dôvodov, ktorý sťaží cestu k zdravým verejným financiám.
Tým druhým je aj zmena pravidiel, ktorými sa má želané ozdravenie dosiahnuť. V roku 2022 bol nakrátko splnený dlhodobý záväzok koncipovaný už v ústavnom zákone o dlhovej brzde – uvedenie výdavkových limitov do praxe cez zmenu v zákone o rozpočtových pravidlách. Žiaľ, potvrdil sa predpoklad, že pokiaľ tento nástroj nebude zakotvený ako súčasť ústavného poriadku, nebude mať dlhú trvácnosť. Už rozpočet prijímaný na konci roka 2023 rezignoval na dodržanie platných fiškálnych limitov a celý koncept domácich výdavkových limitov bol napokon o niekoľko týždňov aj oficiálne vymazaný z národného fiškálneho rámca.
Jedinými formálnymi operatívnymi pravidlami, ktoré od nás budú vyžadovať ozdravovanie verejných financií, tak budú nové európske pravidlá. Tie podľa predbežných informácií naordinujú Slovensku pomerne tvrdý konsolidačný plán, no ich skutočný výsledok bude otázny. Európsky fiškálny rámec sa už reformoval niekoľkokrát a nedá sa povedať, že by v minulosti dostatočne plnil požadované ciele. Vzhľadom na odlišnú situáciu v jednotlivých krajinách EÚ nereflektoval dostatočne jednotlivé potreby. V politicky zložitej európskej realite dochádzalo k slabému vynucovanie jeho požiadaviek. Preto tu existuje určité riziko, že ani tentoraz nebudú európske pravidlá dostatočné účinné, aby nám pomohli k dostatočnému ozdraveniu verejných financií.
Popísaná realita tak zvyšuje nároky na našu vlastnú motiváciu a disciplínu. Najväčší dopyt po ozdravení musí prísť z nášho verejného priestoru, nielen od odbornej, ale aj širokej verejnosti. Udržateľné verejné financie sú spoločným záujmom všetkých obyvateľov krajiny. Nie je to ideologická agenda, je to cieľ, z dosiahnutia ktorého budeme profitovať všetci. Toto je správa, ktorú treba opakovať toľko razy, koľko to len bude možné. Aj preto, aby sa znížili politické náklady konsolidácie, a tým sa zvýšila jej pravdepodobnosť.
Rok 2023 tak nebol dobrým rokom na ceste k zdravým verejným financiám. Bol to krok, kde sme v ústrety výraznej demografickej zmene, ktorá stojí pred nami, urobili pár krokov späť.
Teraz je kľúčové, čo najskôr zmeniť kurz.